VÝROČÍ J. A. KOMENSKÉHO

obrázek K. Od roku 2020 do roku 2022 probíhají národní oslavy J. A. Komenského k jubilejním výročím jeho narození a úmrtí (1592 – 1670).
Chomutovské muzeum připravilo v rámci oslav virtuální projekt umístěný od 6. listopadu na webových stránkách www.komensky-vyroci.cz, který je primárně určen právě dětem a mládeži a samozřejmě také pedagogům.

Od roku 2020 do roku 2022 probíhají národní oslavy J. A. Komenského k jubilejním výročím jeho narození a úmrtí (1592 – 1670).

Chomutovské muzeum připravilo v rámci oslav virtuální projekt umístěný od 6. listopadu na webových stránkách www.komensky-vyroci.cz, který je primárně určen právě dětem a mládeži a samozřejmě také pedagogům. Mottem muzejního projektu je Komenského nejznámější dílo Orbis pictus - první obrázková učebnice na světě. Prostřednictvím komiksu se mohou děti s tímto mimořádným dílem seznámit a načerpat základní informace. Autorkou komiksového příběhu je muzejní edukátorka Veronika Budilová, výtvarného zpracování se výborně zhostila mladá studentka geodézie Johana Sasková, která při tvorbě použila techniku počítačové kresby. Finálního grafického ztvárnění webu se ujalo studio Trifor. Fotografické materiály poskytlo Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Amose Komenského. Součástí chomutovského projektu jsou i odkazy na weby národních oslav, kde se návštěvníci mohou o jejich programu dozvědět více.

Postava Jana Amose Komenského je bohatá, výjimečná a originální. Probíhající oslavy tak jistě přinesou nová zajímavá zjištění a poznání, ale především připomenou jeho myšlenky a dílo, které jsou nadčasové a inspirativní i v dnešní době.

Hlavním koordinátorem tříletého projektu národních oslav je Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Na oslavách se dále podílejí Národní muzeum, Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, Moravské zemské muzeum v Brně, Akademie věd ČR, Stichting Comenius Museum v holandském Naardenu, a další instituce.

Vytvořeno: 9. 11. 2020
Poslední aktualizace: 9. 11. 2020 15:00