Obsah

Akce

Omezit výpis akcí na


Datum konání: calendar calendar

plakát tábor
13. 7. 2020 - 17. 7. 2020 začátek od 08:00
Místo konání: Oblastní muzeum v Chomutově

Akce je vhodná pro děti

V letošním roce proběhne příměstský tábor v termínu od 13. 7. do 17. 7. a bude se jej moci zúčastnit 20 až 25 dětí ve věku od 6 do 14 let. Týdenní program, po loňské velmi dobré zkušenosti, bude zaměřen na zvířata a ochranu životního prostředí. Téma letošního tábora „Stopy člověka v přírodě, bylo zvoleno tak, aby děti seznámilo s negativním i pozitivním působením člověka na přírodu a krajinu v zrcadle vyvíjející se lidské populace od prehistorie až po současnost s důrazem na aktuální ekologická rizika. Muzejní pedagog bude při tvorbě programu tábora úzce spolupracovat s botanikem chomutovského muzea a dalšími odbornými pracovníky přírodovědného oddělení v muzeu v Mostě. celý text

KACHLE SEDMI STOLETÍ - SVĚT KACHLOVÝCH KAMEN (3. 3. - 1. 8. 2020) 2
3. 3. 2020 - 24. 10. 2020 začátek od 17:00
Místo konání: Oblastní muzeum v Chomutově, historická radnice

Bezbariérový vstup na akci

Akce je vhodná pro děti

„Březen - za kamna vlezem, duben – ještě tam budem“, praví stará pranostika. V březnu rozhodně za žádná kamna nelezte, ale přijďte se na ně podívat do Oblastního muzea v Chomutově! Od 3. března tam probíhá výstava Kachle sedmi staletí / Svět kachlových kamen, která volně navazuje na krajskou výstavu Oblastního muzea a galerie v Mostě (2017/2018). Představuje vývoj kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od gotiky až po počátek 20. století. Výstava ukazuje širokou škálu technik a motivů, které se při výrobě kachlů používaly. Jejich umělecká výzdoba odráží náboženský i společenský život konkrétního historického období a jeho duchovní i světské hodnoty.

A na co se můžete těšit? Například na modrobílá válcová empírová kamna, která patrně v 1. polovině 19. století vyhřívala chomutovskou radnici. K vidění budou také nejstarší gotické komorové kachle s vyobrazením obrněných jezdců z hradu Kyšperka u Krupky nebo pestře glazované renesanční kachle z hradu Egerberku u Klášterce nad Ohří. A pokud netušíte, jak vypadal a k čemu sloužil kamnovec, přijďte se podívat na krásný exemplář z roku 1796, který byl vyroben v někdejší Gabrielině Huti – obci v nejsevernějším výběžku chomutovského okresu.

Kurátorkami výstavy jsou Mgr. Milena Bílková, Th.D. z chomutovského muzea a externí odbornice, archeoložka Mgr. Markéta Soukupová.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 3. 3. 2020 v muzeu na radnici, na loutnu zahraje Milan Černý.

Výstava bude obohacena o zajímavý doprovodný program. Sledujte prosím náš web a FB. celý text