ROK GOTIKY 2021

Typ: ostatní
ROK GOTIKY 2021 2V roce 2021 proběhne výročí 600 let od dobytí města Chomutova husity, které se stalo v české historii neblahou legendou. Oblastní muzeum v Chomutově připomene toto výročí výstavami a akcemi, jejichž ústředním tématem je život a umění ve středověku. Rozklikněte zprávu pro více informací.

Logo rok gotiky

"...téhož léta 1421 všecko vosjko pohnulo se k Chomútovu městu..."

(kronika Vavřince z Březové 1421)

600 let od dobytí Chomutova husity
Život a umění ve středověku

V roce 2021 si Chomutov připomíná 600 let od dobytí města husity, které se stalo v české historii legendou. Oblastní muzeum v Chomutově oslaví toto výročí výstavami a akcemi, jejichž ústředním tématem je život a umění ve středověku.

Předběžný program roku gotiky:

• Krušnohoří/Erzgebirge – Umění pozdního středověku (výstava, muzeum radnice, 5. 2. – 18. 4. 2021)

Unikátní výstava je výstupem dlouhodobého česko-německého projektu. Představí profesionální restaurování a průzkum pětice děl, ale také řadu dalších pozdně středověkých soch a obrazů z oblasti Krušnohoří. Přístupné také jako virtuální prohlídka.

• Gotický nábytek – interiéry středověku (výstava, muzeum radnice, květen – říjen 2021):               Nejrůznější druhy nábytku z dílny známého truhláře a řezbáře Kocoura Pozdnického jsou ukázkou mimořádně kvalitní ruční práce dle původních středověkých vzorů. Formou působivých interiérů výstava poodhalí běžný život středověkého člověka.

• Talk-show Vlastimila Vondrušky (muzeum radnice, pravděpodobně květen 2021, termín bude upřesněn s ohledem na aktuální opatření)

Neformální a odlehčená talk-show historika a spisovatele Vlastimila Vondrušky představí intimní život a           zajímavosti ze středověku v kontextu svých literárních děl. Talk-show bude početně omezena kvůli kapacitě prostoru a bude nutné předem zakoupit vstupenku.

• Muzejní noc (muzeum radnice a hlavní budova, jaro či podzim 2021, termín bude upřesněn s ohledem na aktuální opatření)

Muzejní noc bude tematicky zaměřena na život a umění ve středověku. Program bude upřesněn.

• A co je to ta gotika? (edukační program pro školy a rodiny ke stálé expozici gotiky, muzeum radnice, spuštění v průběhu roku 2021, termín bude upřesněn)

Víte, že historie může být zábavná? Zbrusu nový edukační program přiblíží dětem to nejzajímavější ze středověku a gotického umění, a to zábavnou, interaktivní formou s řadou pomůcek.

• Mezi křížem a kalichem (výstava, muzeum hlavní budova, 23. 10. 2021  - 2. 4. 2022).

Letos si Chomutov připomíná 600 let od jedné z největších tragédií, která město v jeho bohaté historii potkala. Muzeum připomene tuto neblahou, ale významnou událost netradiční formou výstavy se zapojením hry.

• Přednáška Petra Čorneje (16. 3. 2022)

Historik Petr Čornej, kterého lze bezesporu považovat za největšího českého odborníka na období husitských válek, přijede do Chomutova s přednáškou věnovanou právě fenoménu husitství i chomutovského masakru v roce 1421.Přednáška bude početně omezena kvůli kapacitě prostoru a bude nutné předem zakoupit vstupenku.

• Cesta do středověku – příměstský tábor (9. – 13. 8. 2021)

Příměstský tábor formou výletů, her a zábavných kvízů přesune děti do doby udatných rytířů, v níž si budou moci osvojit 7 rytířských cností. V závěru tábora bude nachystáno pasování panošů do rytířského stavu, kterého se účastní také dvorní dámy. Je nutná včasná rezervace na brunova@muzeumchomutov.cz nebo tel. 775 872 093.

Sledujte prosím aktuální informace o programu v průběhu celého roku na www.muzeumchomutov.cz a facebookovém profilu muzea !

Vytvořeno: 17. 2. 2021
Poslední aktualizace: 26. 2. 2021 14:06