KACHLE SEDMI STOLETÍ - SVĚT KACHLOVÝCH KAMEN

Ukázka kachle Pojďte se s námi podívat na krásnou výstavu, zpřístupněnou nyní online formou textů a kvalitních fotografií... Najdete zde i video s upoutávkou k výstavě.
Fotografie si můžete zvětšit v galerii níže pod textem.

Odkaz na virtuální prohlídku výstavy ZDE:

Legenda k prohlížení:

Dollhouse                                                                                                                                                                                                                                  View Dollhouse – zmenšený 3D model výstavy, po jednom kliknutí okamžitě přejdete na jakékoliv místo v modelu. 3D model výstavy je možné libovolně otáčet.

Floorplan                                                                                                                                                                                                                                  View Floor Plan – 2D model půdorysu výstavy, po jednom kliknutí okamžitě přejdete na jakékoliv místo v modelu.

Trailer k výstavě ZDE:

Kachle sedmi století trailer

KACHLE Z DESETI MUZEÍ

Výstavy v muzeu mají především lidem ukázat předměty ze sbírek. Tedy vystavit originály předmětů z naší historie v nějakém zajímavém kontextu. Naše muzeum je muzeum oblastní, zaměřuje se proto na náš region, případně na širší oblast severozápadních Čech. Výstava „Kachle sedmi století“ tuto myšlenku bohatě naplňuje. Ve výstavním sále se nám podařilo shromáždit kolem 150 exponátů z celkem deseti institucí! Kromě muzeí z Ústeckého kraje jsme si zapůjčili kachle i z archeologických ústavů.

Pohled do výstavy

Pohled do výstavyPohled do výstavy

Měli jsme veliké štěstí, že jsme stihli výstavu slavnostně zahájit. Stalo se tak 3. března, krátce před uzavřením muzea následkem vládních opatření proti šíření koronaviru. Pěkným zážitkem byl i hudební doprovod pana Milana Černého na barokní loutnu. Podle pozitivních reakcí šesti desítek milých návštěvníků se nám výstava povedla. Byli jsme na své dílo pyšní i s kolegy z muzea v Mostě, kteří před dvěma lety udělali obrovskou výstavu „Svět kachlových kamen“.  My jsme si do Chomutova z této výstavy vybrali to nejlepší, přidali kachle z Chomutovska a Kadaňska, a všechno poskládali podle vlastní koncepce.

Vernisáž 3.3.2020Vernisáž 3.3.2020

OD GOTIKY K SECESI

Kamnové kachle? Co můžeme na výstavě čekat? Lidé mají různé asociace. Mnozí senioři s nostalgií zavzpomínají na kachlová kamna v domech rodičů nebo prarodičů v době svého dětství. A někteří lidé mají kachlová kamna dodnes třeba na chalupě. My se ale vydáme hluboko do historie... Na výstavě se můžeme ve čtyřech oddílech pokochat kachli z kamen období 1gotiky, renesance, baroka a 19. století (klasicismu, historismu) a počátku 20. století (secese). Každé jmenované období mělo svá specifika, technologické postupy i náměty.

Pohled do výstavyPohled do výstavy

KAMNA JAKO GALERIE

Kamna jsou příjemná věc, která samozřejmě sloužila jako zdroj tepla v místnosti, ale díky svým rozměrům byla v místnosti velmi nápadná. Od samého počátku proto měla být i na pohled krásná a zajímavá. Na kamnech se objevovaly motivy, které si zákazník vybral. Mohly to být příběhy nebo postavy z historie, z Bible, z antické mytologie, i scény z běžného života (lov, hráči, sokolník, snoubenci …), v různých rozměrech, tvarech a barvách.

Kachel s Janem ŽižkouUkázka kachle

Ukázka kachleUkázka kachle

Empírová kamna z Chomutova

POKLADY Z DEPOZITÁŘŮ

Většina ze vzácných historických předmětů, které vystavujeme, je běžně uložena v depozitářích. Veřejnosti jsou tedy nepřístupné. Spatřit takové množství historických kachlů z období sedmi století pohromadě na jednom místě je proto výjimečná událost.

Forma pro výrobu barokního kachleUkázka kachle

Ukázka kachleKachel s Janem Žižkou

Secesní kamna z Teplic

Věříme, že se v dohledné době výstava zase otevře! Zatím můžeme nabídnout malý seriál o exponátech výstavy (viz samostatná záložka Kachle vyprávějí ...). Znalosti se Vám hodí, a až k nám naživo zavítáte, budete na kachle úplní odborníci!

Dovolujeme si upozornit, že všechny online zpřístupněné materiály a fotografie podléhají autorským právům.  Jsou určeny výhradně pro osobní potřebu. Je zakázáno jejich množení, publikování, jiné zveřejňování a zpřístupňování třetím stranám.

Vytvořeno: 27. 3. 2020
Poslední aktualizace: 21. 4. 2020 9:37