100 let výročí muzea!

plakát rok 23 V roce 2023 slavíme výročí 100 let od otevření muzea v Chomutově. K této příležitosti máme připravený bohatý program.

plakát rok 23

Století! Výročí 100 let muzea v Chomutově

V roce 2023 oslaví chomutovské muzeum sto let od svého otevření pro veřejnost. Čeká vás stovka akcí a Výstava století. Celý rok bude bohatý na programy pro školy, akce pro rodiny s dětmi i bez dětí, otevřené depozitáře, koncerty, příměstské tábory, kurzy, kreativní dílny, vycházky do přírody i večerní akce. Můžete se také těšit na vydání výroční publikace a první krajkářské bienále. Již od března jsme pro návštěvníky prodloužili otevírací dobu každý čtvrtek do 18 hodin. V dubnu naživo uvidíte tvorbu podcastu Přepište dějiny, předvedou ji novinář M. Groman s historikem M. Stehlíkem. Nepřijdete ani o tradiční cyklus vycházek „Pojďte s námi do přírody“. Letos máme připravenou exkurzi dendrologickou, mykologickou, podíváme se společně na Hadí horu a spoustu zajímavých míst, vycházky doplníme o neobvyklý výšlap na Kameničku spojený s historickým výkladem.

Dne 18. května vás přivítáme na slavností vernisáži Výstavy století, která potrvá až do začátku následujícího roku. Výstava atraktivní a zábavnou formou představí nejen počátky a historii muzea, ale především to nejzajímavější z muzejních sbírek. Na výstavě najdete stroj času, který vás přenese do dob založení muzea. Prohlédnete si vzácné a unikátní předměty z mnoha rozličných oborů. Některé z nich budou vystaveny vůbec poprvé, protože jinak jsou ukryty v bezpečí depozitářů. Se svými dětmi nebo i sami si budete moci zahrát na muzejníky, řešit hádanky k tajemným předmětům, nebo se dokonce vlastními předměty podílet na vytvoření svérázného „Kabinetu kuriozit“. Na své si přijde úplně každý od běžných návštěvníků přes zvídavé ratolesti až po nadšené ctitele historie. Výstavu bude doprovázet různorodý program v podobě přednášek, speciálních komentovaných prohlídek historickým Chomutovem včetně ukázek míst a zákoutí na dobových fotografiích, přehlídek krušnohorské krajky i otevřených depozitářů.

V červnu také otevřeme nově zrekonstruovanou expozici archeologie. Zapojíme se již tradičně do Noci kostelů a pozveme vás do přírody nebo na přednášku o letcích RAF. Formou workshopu a přednášky vám ukážeme cestu muzejních předmětů a představíme práci muzejníků.

V létě vás provedeme lapidáriem a dětem dopřejeme spoustu zážitků na příměstských táborech. Příjemné prázdninové večery můžete prožít na koncertě středověké hudby v podání Hany Blochové nebo na srpnovém butikovém festivalu Moody Moon Noize.

Protože muzeum bylo poprvé slavnostně otevřeno 8. září 1923, je zlatý hřeb připraven na tento měsíc. Uskuteční se slavnostní křest knihy ke stoletému výročí, večer se ponese v duchu setkání významných a zajímavých osobností nejen pro chomutovské muzeum, ale i pro celý náš region. Na podzim vás potěšíme dalšími exkurzemi do přírody, připojíme se k Dnům evropského dědictví, nabídneme vám den se zbraněmi nebo mincemi a platidly, přednášku o uměleckých osobnostech našeho okresu, otevřené depozitáře a netradiční kurzy kyanotypie a kaligrafie.

Výroční rok uzavřeme vánočními dílnami a adventními koncerty.
Těšíme se na vaši návštěvu! Pro více informací sledujte náš Instagram, Facebook nebo web www.muzeumchomutov.cz.

Realizováno za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Chomutova

Vytvořeno: 15. 3. 2023
Poslední aktualizace: 29. 3. 2023 14:39