ROK GOTIKY 2021

Akce je vhodná pro děti

Logo rok gotikyV roce 2021 uplyne 600 let od dobytí města Chomutova husity. Tehdejší násilné podmanění města se do české historie zapsalo neblaze. Oblastní muzeum v Chomutově připomene toto výročí výstavami a akcemi, jejichž ústředními tématy jsou kromě samotné osudné události také život a umění ve středověku.

Datum konání: 1. 1. 2021 - 31. 12. 2021

Místo konání: Oblastní muzeum v Chomutově, Palackého 86, 430 01 Chomutov

Typ akce: divadlo - gastronomie - historické akce - hudba - ostatní - trhy, výstavy, veletrhy

Organizátor: Oblastní muzeum v Chomutově

Doba trvání: 365.0 dní

Poznámka: Viz aktuální ceník a zveřejňované informace

Logo rok gotiky

600 let od dobytí Chomutova husity

Život a umění ve středověku

Plakát s detailním programem zde ke stažení: Plakát rok gotiky 2021 (9.63 MB)

V roce 2021 uplyne 600 let od dobytí města Chomutova husity. Tehdejší násilné podmanění města se do české historie zapsalo neblaze. Oblastní muzeum v Chomutově připomene toto výročí výstavami a akcemi, jejichž ústředními tématy jsou kromě samotné osudné události také život a umění ve středověku.

Program:

KRUŠNOHOŘÍ / ERZGEBIRGE – Umění pozdního středověku (výstava / muzeum, radnice / 5. 2. – 29. 5. 2021)

Unikátní výstava je výstupem dlouhodobého česko-německého projektu. Představí profesionální restaurování a průzkum pětice děl, ale také řadu dalších pozdně středověkých soch a obrazů z oblasti Krušnohoří. Výstava přístupná i formou virtuální prohlídky.

ODSTÍNY GOTIKY - Interiéry středověku (výstava / muzeum, radnice / 19. 6. 2021 – 30. 1. 2022):

Výstava přenese návštěvníky do malebné i pestrobarevné krásy středověkých interiérů a poodhalí krásná zákoutí soukromého života. Bude zde k vidění tvorba uměleckého truhláře a řezbáře Ladislava Sluky, řečeného Kocoura Pozdnického, a jeho ženy Moniky Slukové, zvané Holubička. Ta zde představí nejen středověkou módu, ale i bytový textil. Výstava bude přístupná i formou virtuální prohlídky.

Talk-show VLASTIMILA VONDRUŠKY (muzeum, radnice / léto nebo podzim 2021)*

Neformální a odlehčená talk-show historika a spisovatele Vastimila Vondrušky představí intimní život a           zajímavosti ze středověku v kontextu autorových literárních děl. Talk-show bude početně omezena kvůli kapacitě prostoru a bude nutné předem zakoupit vstupenku.

MUZEJNÍ NOC GOTIKY (muzeum, radnice a hlavní budova / léto nebo podzim 2021)*

Jako každý rok je muzeum v tento den otevřeno ve večerních a nočních hodinách. Navíc je přichystán bohatý doprovodný program na téma život a umění ve středověku.

CESTA DO STŘEDOVĚKU – příměstský tábor (9. – 13. 8. 2021)

Příměstský tábor formou výletů, her a zábavných kvízů přesune děti do doby udatných rytířů, v níž si budou moci osvojit 7 rytířských cností. Je nutná včasná rezervace na brunova@muzeumchomutov.cz nebo tel. 775 872 093.

MEZI KŘÍŽEM A KALICHEM (výstava, muzeum hlavní budova, 23. 10. 2021  - 2. 4. 2022).

Letos si Chomutov připomíná 600 let od jedné z největších tragédií, která město v jeho bohaté historii potkala. Muzeum připomene tuto neblahou událost výstavou, založenou na porovnání historických faktů s legendami a pověstmi. Sledujte videospoty k roku 1421 na webu i FB muzea již od 16. března 2021!

A CO JE TO TA GOTIKA?(edukační program ke stálé expozici gotiky / muzeum, radnice / spuštění v průběhu roku 2021)*

Víte, že historie může být zábavná? Zbrusu nový edukační program přiblíží dětem to nejzajímavější ze středověku a gotického umění, a to zábavnou, interaktivní formou. Program finančně podpořilo MKČR.

Přednáška PETRA ČORNEJE (březen 2022)

Historik Petr Čornej, jeden z respektovaných českých odborníků na období husitských válek, přijede do Chomutova s přednáškou věnovanou působení Jana Žižky v severozápadních Čechách. Přednáška bude početně omezena kvůli kapacitě prostoru a bude nutné předem zakoupit vstupenku.

Sledujte prosím aktuální informace o programu v průběhu celého roku na www.muzeumchomutov.cz a facebookovém profilu muzea !

* Termín bude upřesněn s ohledem na aktuální opatření.

Vytvořeno: 17. 2. 2021
Poslední aktualizace: 14. 5. 2021 08:52