Obsah

KACHLE SEDMI STOLETÍ - SVĚT KACHLOVÝCH KAMEN (3. 3. - 24. 10. 2020)

Bezbariérový vstup na akci

Akce je vhodná pro děti

KACHLE SEDMI STOLETÍ - SVĚT KACHLOVÝCH KAMEN (3. 3. - 1. 8. 2020) 2„Březen - za kamna vlezem, duben – ještě tam budem“, praví stará pranostika. V březnu rozhodně za žádná kamna nelezte, ale přijďte se na ně podívat do Oblastního muzea v Chomutově! Od 3. března tam probíhá výstava Kachle sedmi staletí / Svět kachlových kamen, která volně navazuje na krajskou výstavu Oblastního muzea a galerie v Mostě (2017/2018). Představuje vývoj kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od gotiky až po počátek 20. století. Výstava ukazuje širokou škálu technik a motivů, které se při výrobě kachlů používaly. Jejich umělecká výzdoba odráží náboženský i společenský život konkrétního historického období a jeho duchovní i světské hodnoty.

A na co se můžete těšit? Například na modrobílá válcová empírová kamna, která patrně v 1. polovině 19. století vyhřívala chomutovskou radnici. K vidění budou také nejstarší gotické komorové kachle s vyobrazením obrněných jezdců z hradu Kyšperka u Krupky nebo pestře glazované renesanční kachle z hradu Egerberku u Klášterce nad Ohří. A pokud netušíte, jak vypadal a k čemu sloužil kamnovec, přijďte se podívat na krásný exemplář z roku 1796, který byl vyroben v někdejší Gabrielině Huti – obci v nejsevernějším výběžku chomutovského okresu.

Kurátorkami výstavy jsou Mgr. Milena Bílková, Th.D. z chomutovského muzea a externí odbornice, archeoložka Mgr. Markéta Soukupová.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 3. 3. 2020 v muzeu na radnici, na loutnu zahraje Milan Černý.

Výstava bude obohacena o zajímavý doprovodný program. Sledujte prosím náš web a FB.

Místo konání: Oblastní muzeum v Chomutově, historická radnice, Nám. 1. Máje 1, 43001 Chomutov

Typ akce: ostatní - trhy, výstavy, veletrhy

Organizátor: Oblastní muzeum v Chomutově, p. o.

Doba trvání: 229.8 dní

Plné vstupné: 30 Kč

Snížené vstupné: 15 Kč

Rodinné vstupné: 60 Kč


Příloha

Vytvořeno: 5. 2. 2020
Poslední aktualizace: 26. 1. 2021 09:02