POJĎTE S NÁMI DO PŘÍRODY 2022

pojšte s námi 22 Každoroční cyklus vycházek do přírody spolu s odborníky.

9. 4. (So) Jarní mykologická vycházka Chomutov

Sraz v 9.00 na konečné MHD č. 308, Zátiší. Odborné vedení exkurze: PaedDr. Jiří Roth

Kontakt: jiri.roth@email.cz

Poznámka: Doporučujeme vzít si teplé oblečení, nepromokavé boty a košíček na sběry (sbírají se všechny druhy hub: jedlé, nejedlé i dřevokazné).

21. 4. (Čt) Přírodní památka Krásná Lípa. Seznámení s historií  a předmětem ochrany chráněného území, ukázky různého managementu, první jarní rostliny. Úspěchy a neúspěchy v ochraně přírody tohoto území. Vedení exkurze: Ing. Čestmír Ondráček

Sraz v 16.00 na autobusové zastávce v Krásné Lípě (u železničního viaduktu).

30. 4. (So) Geologicko-mineralogická exkurze do okolí Mýtinky (hematická halda a skarny) a na odval dolu Mariahilf u Vejprt. Odborné vedení exkurze: Mgr. Roman Gramblička.

Sraz v 9.00 v Perštejně, na parkovišti u obecního úřadu. Přesun na jednotlivé lokality vlastními auty. Po telefonické domluvě možnost přisednutí v Chomutově (Perštejně) do auta (Č. Ondráček).

Poznámka: Doporučujeme vzít si s sebou kladívka (palice, ca 2–3 kg) na roztloukání vzorků, pevnou obuv a nepromokavé oblečení.

Tah sluk lesních (bekasin otavních a jeřábů popelavých) u Hory Sv. Šebestiána. Pozorování a poslech tahu a namlouvání sluk lesních (popř. i bekasin otavních a jeřábů popelavých) v okolí Hory Sv. Šebestiána. Ve spolupráci s Městskými lesy Chomutov, vedení zajišťuje Ing. Martina Zdiarská.

Exkurze se uskuteční ve všední den ve večerních hodinách na přelomu dubna a května, sraz na návsi v Hoře Sv. Šebestiána u autobusové zastávky (datum a hodina srazu budou uveřejněny přibližně 14 dní předem).

Poznámka: Doporučujeme vzít si teplé oblečení, nepromokavé boty a podložku na sezení na zemi.

17. 5. (Út) Entomologická exkurze do okolí Vysoké Pece (určování, pozorování a odchyt různých druhů hmyzu, informace o zakládání entomologické sbírky aj.). Odborné vedení exkurze: Pavel Krásenský  (krasensky.p@omgm.cz; +420 602 976 216)

Sraz v 16.00 na východním okraji obce, na křižovatce ulic Jirkovská a Jana Švermy  (50°31'15.660"N, 13°28'26.677"E, https://mapy.cz/s/nenuzogecu)

Poznámky: Vhodné je vzít s sebou lupu a skleničku s víčkem. Po telefonické domluvě možnost přisednutí v Chomutově do auta (Č. Ondráček).

21. 5. (So) Přírodní památka Hradiště u Černovic. Botanicko–archeologická exkurze, přírodní a historické zajímavosti této význačné archeologické, geologické a paleontologické lokality.

Délka trasy ca 6 km.

Vede: PhDr. Lenka Ondráčková a Čestmír Ondráček.

Sraz v 8.45 na autobusové zastávce Černovice na silnici č. 13 v obci (50°26'57.478"N, 13°21'30.410"E, https://mapy.cz/s/juhepohote; parkování možné např. zde: https://mapy.cz/s/fovuserena).

18. 6. (So) Krušnohorská nostalgie – Nová Ves (u Hory Sv. Šebestiána). Botanická exkurze (rosnatka okrouhlolistá, zdrojovka hladkosemenná, prha arnika, vachta trojlistá, prstnatec májový a plamatý, kociánek dvoudomý aj.).  Louky, lesy, odvaly, prameniště, smilkové louky, vřesoviště.

Délka trasy ca 6 km.

Vede: Ing. Čestmír Ondráček.

Sraz v 8.45 na železniční zastávce Nová Ves u Křimova (po příjezdu vlaku z Chomutova).

Poznámka: Doporučujeme vzít si nepromokavé boty.

13. 8. (So) Letní mykologická vycházka Chomutov. Odborné vedení exkurze: PaedDr. Jiří Roth

Sraz v 9.00 u autoškoly, ul. Elišky Krásnohorské.

Kontakt: jiri.roth@email.cz

Poznámka: Doporučujeme vzít si vhodné oblečení, nepromokavé boty a košíček na sběry (sbírají se všechny druhy hub: jedlé, nejedlé i dřevokazné).

Zajímavé i běžné dřeviny parku Čs. armády v Chomutově a v jeho okolí.

Vede Ing. Vít Joza

Exkurze se uskuteční v září, ve všední den v odpoledních hodinách (datum srazu bude uveřejněno minimálně 14 dní předem).

Sraz v 16.00 před železniční zastávkou Chomutov-město

Poznámka: Vhodné i pro školní mládež.

8. 10. (So) Podzimní mykologická vycházka Chomutov. Odborné vedení exkurze: PaedDr. Jiří Roth

Sraz v 9.00 před budovou Povodí Ohře v Bezručově ulici

Kontakt: jiri.roth@email.cz

Podrobné informace ke všem akcím na adrese:

Ing. Čestmír Ondráček, Oblastní muzeum Chomutov, ondracek@muzeumchomutov.cz

tel. 775 871 638, 607 635 011. Po telefonické domluvě možnost přisednutí v Chomutově do    auta.

Vytvořeno: 13. 4. 2022
Poslední aktualizace: 13. 4. 2022 7:45