Obsah

PŘÍRODOVĚDNÁ EXKURZE „KLIKVOVÉ RAŠELINIŠTĚ: ZA ROSTLINAMI Z DOBY LEDOVÉ A POKLADY KRUŠNOHORSKÝCH SKŘÍTKŮ“ 25.8.2018

V sobotu 25.8. se uskutečnila v Kalku další přírodovědná exkurze s názvem „Klikvové rašeliniště: za rostlinami z doby ledové a poklady krušnohorských skřítků“ v rámci projektu Poznej Ústecký kraj, jeho krásnou a rozmanitou přírodu.
Účastníky přivítal prudký déšť, který však velmi rychle ustal. Po lesní silničce jsme dopěli k Volárenskému rybníku, kde byly demonstrovány plavuně a plavuníci, nalezen byl i vranec jedlový. Pak už se účastnící odebrali na vlastní rašeliniště. Nejprve vyzkoušeli chůzi po houpavém povrchu 3 m hlubokého rašeliniště a vzápětí si mohli vyzkoušet orientaci v nepřehledném rašelinném pralese. Vše asi charakterizují slova jedné účastnice: „Byla to krása, sama bych se sem nikdy nevypravila, kam se hrabe Boubín“. Odměnou byly porosty vzácného rojovníku bahenního a masožravé rosnatky. Další relikty z doby ledové byly vidět i při zpáteční cestě.
Pro všechny účastníky se na konci cesty našlo dost pokladů v podobě strufelitu, krásného suvenýru z exkurze. Akce se zúčastnilo 23 lidí, převážně z Chomutovska, ale nechyběli i účastníci z Ústecka, Teplicka, Litoměřicka.

Akci pořádalo Oblastní muzeum v Chomutově a severočeské pobočka České botanické společnosti. Pokud máte o podobné zážitky zájem, zavolejte, napište do muzea.
Bližší informace: Ing. Čestmír Ondráček, botanik, Oblastní muzeum v Chomutově ondracek@muzeumchomutov.cz, +420 474 651 251